SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Wirtualna praca w hotelu – nowe oszustwo internetowe

Wirtualna praca w hotelu – nowe oszustwo internetowe

Przestępcy stale opracowują kolejne metody wyłudzania pieniędzy od swoich ofiar. W Polsce ostatnio trafiają się przypadki użycia sposobu szczególnie popularnego za granicą – z wykorzystaniem nazw i logotypów znanych hoteli i restauracji. Wydaje Ci się, że zatrudniasz się zdalnie w takim obiekcie albo dodajesz wartość, tworząc opinie na jego temat. W rzeczywistości przestępcy chodzi o nowe oszustwo internetowe, w wyniku którego zapłacisz mu jak najwięcej pieniędzy, których już nigdy nie zobaczysz.

Nawiązanie „współpracy

Przestępcy szukają swych ofiar, zamieszczając w portalach ogłoszeniowych oferty łatwej i zdalnej pracy dodatkowej.

Ma ona polegać na wystawianiu ocen (opinii) na temat wizyt w hotelach i w restauracjach, mimo że wizyty te nigdy nie miały miejsca, albo na czynnościach zdalnych na rzecz hotelu. Zadania można realizować w pełni zdalnie. Po wykonaniu określonej ilości zadań w wirtualnym portfelu pojawiają się pieniądze. Mogą to być zarówno złotówki (lub inne waluty państwowe), jak i kryptowaluty. W rzeczywistości jest to oszustwo internetowe.

Jak ofiara traci pieniądze?

Aby podjąć się zadania, należy wpłacić określoną kwotę – początkowo niewielką, np. kilkadziesiąt lub kilkaset złotych.

Obowiązek zapłaty pojawia się też później i jest uzasadniony np. koniecznością wykupienia całego pakietu wirtualnych podróży. Co więcej, ofiara pod wpływem manipulacji wpłaca coraz wyższe kwoty.

W przypadku metody z tworzeniem opinii na temat obiektów oszust uzyskuje nawet podwójną korzyść, zarówno w postaci wpłat od ofiary, jak i wynagrodzenia od obiektu, który wykupił usługę marketingową (zapewnienia opinii w internecie).

Kiedy chcesz wypłacić pieniądze

Każdy poszkodowany w pewnym momencie podejmuje próbę wypłaty rzekomej prowizji. Do takiej wypłaty jednak nigdy nie dochodzi. Okazuje się, że wirtualny portfel to tylko narzędzie do zachęcania ofiar, aby wpłacali jeszcze więcej pieniędzy, jednak wypłata z niego nie jest możliwa.

Do tego momentu ofiara zazwyczaj dokonuje już wpłat o wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych (lub jej równowartości w walucie obcej lub kryptowalucie). Przestępca zdaje sobie sprawę, że cierpliwość ofiary jest na wyczerpaniu. Zazwyczaj w takiej sytuacji przestępca próbuje skłonić ofiarę do jeszcze jednej, wysokiej wpłaty. Niestety niektóre osoby dają się nabrać ponownie na manipulację ze strony sprawcy. Inni natomiast rozumieją, że to oszustwo internetowe, i nie dokonują kolejnych wpłat.

Próby dochodzenia roszczeń

Odzyskanie kwot wpłaconych przestępcom jest niezwykle trudne. W opisanym przypadku nie ma mowy o nieautoryzowanych transakcjach, gdyż klienci sami je zlecali. Ponadto sprawcy działają w ramach zagranicznych zorganizowanych grup przestępczych, o czym świadczy ich doskonałe przygotowanie zarówno pod kątem manipulacji ofiarą, jak i pod kątem technicznego przygotowania czynu (np. utworzenie wirtualnego portfela).

Co możesz zrobić?

Po pierwsze, jeśli padłeś ofiarą takiego wyłudzenia, zgłoś się do organów ścigania, by złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Prawdopodobnie zostanie ono zakwalifikowane jako oszustwo. Niemniej szanse na znalezienie sprawcy są naprawdę niewielkie.

Po drugie, poinformuj bank o dokonaniu błędnych przelewów. Nawet jeśli Twoje transakcje były prawidłowo autoryzowane, bank może zwrócić się do odbiorcy transakcji z informacją, że Ty jako płatnik oczekujesz zwrotu ich kwoty. W razie braku zwrotu bank musi przekazać Ci informacje o danych odbiorcy, tak abyś mógł dochodzić roszczeń bezpośrednio od niego.

Na pewno nie dam się nabrać!

Zachowaj szczególną ostrożność wobec ofert podejrzanie łatwego i szybkiego zarobku. Kiedy czyta się informacje o ich wystąpieniu, możesz być przekonany, że przestępca nie przekonałby Ciebie do przekazania pieniędzy. Jednak techniki manipulacyjne stosowane przez przestępców są bardzo szczegółowo dopracowane. Warto pamiętać, że oszustwo internetowe to problem o masowym zasięgu, a najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa oszczędności najczęściej jest nie system komputerowy, a posiadacz pieniędzy.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli utraciłeś pieniądze z rachunku bankowego i nie wiesz, jak i od kogo dochodzić ich zwrotu, zapraszam Cię na konsultację prawną online. Podczas spotkania omówimy Twoją sytuację prawną i wyjaśnię Ci, jakie dalsze kroki prawne możesz podjąć. W imieniu swoich klientów występuję do podmiotów rynku finansowego z reklamacjami, a także prowadzę wobec nich postępowania sądowe.

Autor porady:
Data utworzenia:
01.07.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.