Czy sprzedawca może wyłączyć lub ograniczyć uprawnienia kupującego wynikające z rękojmi w drodze zapisu na fakturze?
Zgodnie z art. 558§1 kodeksu cywilnego strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.
Z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 13 czerwca 2017 r. I ACa 1587/16 wynika, że dla skuteczności modyfikacji odpowiedzialności z tytułu rękojmi konieczne jest, aby strony w umowie w sposób wyraźny zakomunikowały wolę takich zmian. Ograniczenia, rozszerzenia bądź wyłączenia rękojmi nie można więc domniemywać, musi ono wynikać z treści umowy.
Dokonanego na fakturze dokumentującej zawarcie umowy sprzedaży zapisu o treści: „towar używany, bez gwarancji, bez rękojmi. Kupujący oświadcza, że zapoznał się ze stanem technicznym maszyny i nie wnosi do niego żadnych zastrzeżeń”, nie sposób traktować jako wyłączenia odpowiedzialności z tytułu rękojmi, o jakim mowa w art. 558§ 1 kodeksu cywilnego.