Ile wynosi opłata sądowa w sprawie o służebność przesyłu?
Art. 23 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych stanowi, iż opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego lub samodzielnej jego części, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Przepisy tej ustawy nie określają wprost wysokości opłaty sądowej w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu. Sprawa takowa jest rozpoznawana w ramach postępowania nieprocesowego.
Oznacza to, że od wniosku o służebności przesyłu powinieneś uiścić opłatę w wysokości 100 złotych. Tyle samo wynosi również opłata od apelacji i skargi kasacyjnej w tej sprawie.
Nie sposób zgodzić się ze stanowiskiem, iż opłata w sprawie o służebność przesyłu powinna wynosić tyle co opłata w sprawie o ustanowienie służebności drogi koniecznej tj. 200 złotych. Są to dwie odrębne służebności.
Brak jest przepisu prawa, który nakazywałby w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu stosowanie art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, dotyczącego opłaty od wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Przepis ten nie może być również w drodze analogii. Tak bowiem orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 18 czerwca 2010 r., w sprawie V CZ 38/10.
Więcej na temat służebności możesz przeczytać na moim blogu: sluzebnosc.com.pl