SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Czy można odwołać się od nakazu zapłaty?

Czy można odwołać się od nakazu zapłaty?

Bardzo częstym przypadkiem jest sytuacja, w której z kancelarią radcy prawnego kontaktuje się klient i opisuje następującą sytuację:

odebrałem/am dzisiaj na poczcie awizo i okazało się, że to list z sądu – w kopercie jest nakaz zapłaty oraz pozew. Czy mogę się od tego jakoś odwołać, bo nie zgadzam się z tym, co ode mnie zasądzono?

Nie można się dziwić, że „nakaz zapłaty” brzmi poważnie i osoba niezorientowana w procesach sądowych może ulec wrażeniu, że jest to już „wyrok” kończący sprawę. Tak jednak nie jest i od nakazu zapłaty można się odwołać.

Rodzaje nakazów zapłaty

Przede wszystkim trzeba zweryfikować, jaki to nakaz zapłaty (w jakim rodzaju postępowania go wydano). Otóż sąd może wydać nakaz zapłaty:

  • w postępowaniu nakazowym
  • w postępowaniu upominawczym
  • w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Oprócz tego możliwe jest napotkanie europejskiego nakazu zapłaty, który w tym wpisie nie zostanie omówiony.

Środki zaskarżenia – zarzuty czy sprzeciw?

W zależności od tego, jaki nakaz zapłaty został doręczony, inne są reguły zaskarżenia takiego orzeczenia sądowego:

  • od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym można wnieść zarzuty – w terminie miesiąca (przy doręczeniu nakazu zapłaty w Polsce) albo 3 miesięcy (doręczenie nakazu zapłaty poza Polską, ale w UE
  • od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym można wnieść sprzeciw – w terminie 2 tygodni (przy doręczeniu nakazu zapłaty w Polsce) albo miesiąca (przy doręczeniu nakazu zapłaty poza Polską, ale w UE)
  • od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym także można wnieść sprzeciw – terminie 2 tygodni.

Prawidłowe wniesienie ww. pism wymaga zawarcia określonych elementów i dopełnienia innych formalności, zwanych fachowo „wymogami formalnymi”. Reprezentację w sprawie sądowej, w tym właśnie wniesienie jednego z tych środków zaskarżenia, można zlecić radcy prawnemu.

Czy sprzeciw i zarzuty wiążą się z jakimiś kosztami?

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym i elektronicznym postępowaniu upominawczym nie podlegają jakiejkolwiek opłacie na rzecz sądu (opłacie sądowej). Inaczej jest jednak w przypadku zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym – wnosząc takie pismo, trzeba zapłacić 3/4 opłaty od pozwu.

Autor porady:
Data utworzenia:
27.09.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.