Odpowiedź na pozew stanowi pismo przygotowawcze pozwanego i składane jest jeszcze przed pierwszym terminem posiedzenia wyznaczonego na rozprawę. Pismo to wnoszone jest w formie pisma procesowego, a zatem powinno spełniać wymogi formalne określone w art. 126 – 128 Kodeksu postępowania cywilnego.
Zgodnie z w/w przepisami odpowiedź na pozew powinna zawierać następujące elementy:
-
oznaczenie sądu, do którego jest skierowana i sygnaturę akt sprawy,
-
oznaczenie stron tj. imię, nazwisko powoda oraz strony pozwanej wraz z ich adresami, a także oznaczenie ich pełnomocników,
-
oznaczenie rodzaju pisma,
-
osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
-
podpis strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
-
wymienienie załączników.
Ponadto, w odpowiedzi na pozew o rozwód (tak samo jak w pozwie o rozwód) pozwany przedstawia swoje żądania co do:
-
sposobu rozwiązania małżeństwa (tj. z orzekaniem o winie, bez orzekania o winie),
-
sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej (tj. powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, ograniczenie/pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców),
-
ustalenia miejsca pobytu wspólnych małoletnich dzieci,
-
ustalenia kontaktów z wspólnymi małoletnimi dziećmi rodzica, który z nimi nie przebywa na stałe,
-
kwoty alimentów żądanej na rzecz wspólnych małoletnich dzieci lub na swoją rzecz,
-
sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania,
-
kosztów procesu.
Składając odpowiedź na pozew pozwany, co do zasady, korzysta z przysługujących mu środków obrony, w szczególności może zaprzeczyć podnoszonym przez powoda twierdzeniom o okolicznościach faktycznych, podnieść własne twierdzenia i zgłosić wnioski dowodowe. Pamiętać należy, iż to właśnie w odpowiedzi na pozew powinny zostać złożone wszystkie wnioski dowodowe, ponieważ, jeśli pominiemy jakieś twierdzenia lub dowody i będziemy chcieli powołać je na dalszym etapie postępowania to sąd może oddalić taki wniosek, gdyż uzna go za spóźniony!
Sporządzoną odpowiedź na pozew rozwodowy składamy zawsze w dwóch egzemplarzach - jeden dla sądu, a drugi dla strony przeciwnej!
Z uwagi na fakt, iż sprawy o rozwód należą do spraw trudnych i bolesnych, które wiążą się z szeregiem ważnych decyzji zachęcam do skorzystania z pomocy radcy prawnego, który specjalizuje się w sprawach rodzinnych i nie tylko pomoże Państwu w sporządzeniu prawidłowej odpowiedzi na pozew, ale także zaplanuje odpowiednią strategię, dopilnuje terminów sądowych i dopełni wszelkich formalności.