SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

TARCZA ANTYKRYZYSOWA - DOFINANSOWANIE WYNAGRODZEŃ OD STAROSTY

TARCZA ANTYKRYZYSOWA - DOFINANSOWANIE WYNAGRODZEŃ OD STAROSTY

Tarcza antykryzysowa, która weszła w życie w dniu 31 marca b.r. przewiduje szereg specjalnych rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników. Jednym z nich jest możliwość ubiegania się przez przedsiębiorcę o dofinansowanie od starosty (lub prezydenta miasta w przypadku miast na prawach powiatu) części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Choć jest to forma pomocy zbliżona do dofinansowania wynagrodzeń pracowniczych z FGŚP, to jednak różni się od niej w kilku ważnych aspektach, które zostały szczegółowo omówione w końcowej części niniejszego artykułu.

 

Alternatywna możliwość skorzystania z dofinansowania z FGŚP oraz dofinansowania od starosty

 

Należy podkreślić, iż pracodawca, którego sytuacja finansowa uległa istotnemu pogorszeniu w następstwie COVID-19, nie może otrzymać dwóch dofinansowań w odniesieniu do tych samych pracowników – dotacja od starosty nie może zatem dotyczyć tych kosztów, które zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych, w tym z FGŚP. Oznacza to, że pracodawca może we wniosku o dofinasowanie od starosty wskazać wyłącznie tych pracowników, którzy nie są objęci przestojem ekonomicznym czy obniżonym wymiarem czasu pracy i dofinansowania z poziomu powiatu otrzymać wyłącznie na wynagrodzenia tych właśnie pracowników.

 

Przesłanki otrzymania dofinasowania od starosty

 

Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników od starosty będzie musiał spełnić łącznie opisane poniżej przesłanki:

  1. musi posiadać status  mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców,
  2. musi nastąpić u niego spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 30%, rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych,
  3. spadek obrotów gospodarczych, o którym mowa w pkt 2 powyżej jest następstwem wystąpienia COVID-19,
  4. przedsiębiorca nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FGŚP, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy (wg stanu na koniec III kwartału 2019 r.),
  5. nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy.

 

Wysokość dofinansowania

 

Wysokość dofinansowania od starosty będzie zależeć od poziomu spadku obrotów gospodarczych, który wystąpił u danego przedsiębiorcy w następstwie COVID-19. Przedmiotowe dofinansowanie obejmie część – tj. odpowiednio 50%, 70% lub 90% wynagrodzenia pracowników objętych wnioskiem oraz składki na ubezpieczenia społeczne należne od tego wynagrodzenia (po obu stronach stosunku pracy).

 

W każdym jednak przypadku dofinansowanie nie może przekroczyć odpowiednio, 50%, 70% lub 90% minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu na każdego pracownika objętego wnioskiem.

 

 

Wniosek o dofinansowanie

 

Wniosek o dofinansowanie przez starostę uprawniony przedsiębiorca będzie składał do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.

 

Podstawą przedmiotowego dofinansowania będzie umowa zawarta ze starostą. Środki w ramach przedmiotowego dofinansowania będą natomiast przekazywane na podstawie comiesięcznego oświadczenia pracodawcy o zatrudnieniu pracowników wskazanych w umowie.

 

 

Okres dofinansowania

 

Przedmiotowe dofinansowanie od starosty będzie mogło zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.

 

 

Obowiązek utrzymania zatrudnienia

 

W przypadku uzyskania dofinansowania od starosty przedsiębiorca będzie obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową o dofinansowanie przez okres dofinansowania oraz okres równy temu okresowi, po zakończeniu dofinansowania.

 

W przypadku niedotrzymania warunku utrzymania zatrudnienia w powyższym okresie przedsiębiorca zobowiązany będzie do zwrotu dofinansowania bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

 

 

Różnice pomiędzy dofinansowaniem do starosty oraz dofinansowaniem z FGŚP

 

  1. Pomoc od starosty zarezerwowana jest wyłącznie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców (duzi przedsiębiorcy nie mogą z niej skorzystać), z kolei z dofinansowania z FGŚP mogą co do zasady korzystać wszyscy przedsiębiorcy, w tym również ci posiadający status dużego przedsiębiorcy.
  2. W przypadku dofinansowania od starosty, decyzję o uruchomieniu tej formy pomocy pozostawia się poszczególnym starostom, w przypadku dotacji z FGŚP nie ma elementu uznaniowości.
  3. W przypadku dofinansowania od starosty jest tylko jeden sposób obliczania spadku obrotów gospodarczych, natomiast gdy chodzi o dotację z FGŚP istnieją dwa alternatywne sposoby obliczania spadku obrotów gospodarczych.
  4. W przypadku dofinansowania z FGŚP wymagane są niższe procentowe spadki obrotów gospodarczych (odpowiednio 15% i 25%), w przypadku dotacji od starosty co najmniej 30%.
  5. W przypadku dofinansowania z FGŚP konieczne jest zawarcie przez pracodawcę porozumienia z przedstawicielami pracowników, takiego wymogu nie ma natomiast w odniesieniu do dotacji od starosty.
  6. W przypadku świadczeń z FGŚP dofinansowane mogą być jedynie pensje pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, takiego wymogu nie ma natomiast w odniesieniu do dotacji od starosty.
     
Autor porady:
Data utworzenia:
06.04.2020

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.