Nowelizacja specustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, która weszła w życie w dniu 1 kwietnia 2020 r. (tzw. tarcza antykryzysowa), dotyka wielu dziedzin życia zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Część przepisów nakierunkowana jest ściśle na zachętę do wspierania podmiotów zaangażowanych bezpośrednio w aktywności mające na celu przeciwdziałanie epidemii. Regulacje dotyczą m.in. prawa podatkowego.
Nowelizacja wprowadziła czasową możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych i podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych o darowizny przekazane od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19.
Warunkiem jest przekazanie darowizn na rzecz następujących podmiotów:
1. podmioty lecznicze wpisane do wykazów prowadzonych przez odziały wojewódzkie NFZ (wykaz placówek dla Województwa Mazowieckiego znajdziecie Państwo tutaj: https://www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-mazowieckiego-ow-nfz/podmioty-udzielajace-swiadczen-opieki-zdrowotnej-dotyczacej-przeciwdzialania-covid-19/ ),
2. Agencja Rezerw Materiałowych,
3. Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.
Co istotne, ulga pozwala na odliczenie większej wartości darowizny niż faktycznie dokonana, o ile jeżeli darowizna będzie dokonana w kwietniu lub w maju 2020 r.
I tak w przypadku darowizn dokonanych:
- do dnia 30 kwietnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny;
- w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny;
- od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.
Zatem darowizny dokonane przykładowo w kwietniu 2020 r. pozwalają na podwójne zmniejszenie podatku, a w maju 1,5-krotne – proporcjonalnie do przekazanych kwot.
Jest to dodatkowa zachęta do tego, żeby pomagać szpitalom i innym placówkom leczniczym walczącym z COVID-19.