W chwili obecnej trwają w Polsce wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa („PIORIN”). Głównym przedmiotem kontroli jest przede wszystkim obrót nasionami i środkami ochrony roślin. Kontrola PIORIN powinna przebiegać zgodnie z przepisami prawa, w szczególności:
1. ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa;
2. ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami;
3. rozporządzenia z dnia 15 marca 2017 r. Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego szereg rozporządzeń i dyrektyw;
4. rozporządzenia z dnia 26 października 2016 r. Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniającego szereg rozporządzeń i dyrektyw;
5. ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców;
6. kodeksu postępowania administracyjnego;
7. szeregu rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kontrole urzędowe przeprowadza się bez wcześniejszego uprzedzenia, z wyjątkiem sytuacji, w których uprzednie zawiadomienie jest konieczne, by kontrola urzędowa mogła się odbyć, i odpowiednio uzasadnione.Kontrole powinny być realizowane na podstawie pisemnego upoważnienia Głównego Inspektora lub wojewódzkiego inspektora PIORIN. Z wykonanych czynności kontrolnych PIORIN sporządza protokół kontroli. Podmiot kontrolowany może zgłosić do organu przeprowadzającego kontrolę umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole kontroli w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu przez osobę wykonującą czynności kontrolne. To bardzo ważne, żeby sprawdzić i pilnować treści protokołu kontroli, ponieważ protokół kontroli, jako dokument urzędowy, korzysta z wiarygodności zawartych w nim ustaleń.
Kancelaria radcy prawnego Grzegorza Kanteckiego posiada wiedzę i doświadczenie niezbędną do świadczenia profesjonalnej pomocy prawnej w trakcie kontroli PIORIN. Pomoc prawna na etapie kontroli urzędowej jest niezbędna do skutecznej obrony w trakcie postępowania administracyjnego wszczętego na skutek efektów tejże kontroli, przede wszystkim w przedmiocie nałożenia opłaty sankcyjnej lub grzywny.