SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Jak chronić prawo do wizerunku?

Jak chronić prawo do wizerunku?

Wizerunek, czyli to, jak wyglądamy i jesteśmy postrzegani przez innych, jest chroniony w Polsce na mocy przepisów prawa cywilnego, głównie przez Kodeks cywilny oraz ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oznacza to, że nikt nie może wykorzystywać Twojego wizerunku (np. zdjęcia lub nagrania wideo) bez Twojej zgody, chyba że mamy do czynienia z wyjątkowymi sytuacjami, takimi jak osoby publiczne w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Przykłady naruszeń:

  • Bezprawne użycie zdjęcia – np. ktoś zamieszcza Twoje zdjęcie w internecie bez Twojej zgody.
  • Reklama bez zgody – firma wykorzystuje Twoje zdjęcie do reklamy swojego produktu bez pytania o zgodę.
  • Nagrania w miejscach prywatnych – np. publikowanie filmów z imprezy prywatnej bez zgody uczestników.

 

Co możesz zrobić w przypadku naruszenia?

  • Kontakt z osobą lub firmą – Warto zacząć od próby polubownego załatwienia sprawy, np. wysyłając maila z żądaniem usunięcia zdjęcia i zaprzestania dalszego naruszania Twoich praw.
  • Wezwanie przedsądowe – Jeśli nie ma reakcji, możesz wysłać oficjalne pismo, w którym żądasz zaprzestania naruszania Twoich praw, usunięcia materiału oraz zadośćuczynienia.
  • Sprawa sądowa – Jeśli próby polubownego załatwienia sprawy nie przyniosą rezultatu, możesz skierować sprawę do sądu.

 

Jakie masz roszczenia?

  • Żądanie zaprzestania naruszeń – np. usunięcia zdjęcia lub nagrania.
  • Zadośćuczynienie pieniężne – jeśli Twoje dobra osobiste (jakim jest też wizerunek) zostały naruszone, możesz domagać się rekompensaty finansowej.
  • Żądanie przeprosin – możesz wymagać oficjalnych przeprosin za bezprawne użycie Twojego wizerunku.
  • Roszczenie o odszkodowanie – jeśli z powodu naruszenia wizerunku poniosłeś straty materialne, możesz domagać się odszkodowania np. zapłaty wynagrodzenia za jego wykorzystanie.

 

Ważne: Zgoda na wykorzystanie wizerunku

Najlepiej, aby zgoda na użycie wizerunku była wyrażona pisemnie, co ułatwi ewentualne dochodzenie swoich praw w przypadku sporu - nie jest to jednak wymóg. Może ona mieć dowolną formę, jednak musi być jednoznaczna, a nie dorozumiana.

W razie naruszenia warto działać szybko, aby skutecznie chronić swoje prawa i zapobiec dalszemu wykorzystywaniu Twojego wizerunku bez zgody.

 

Twój wizerunek został użyty bez zgody i nie wiesz jakie działania podjąć? Chętnie udziele Ci w tej pomocy wsparcia - zapraszam do kontaktu.

Autor porady:
Data utworzenia:
16.10.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.