Co można zrobić, jeśli egzekucja jest bezskuteczna?

Grafika dekoracyjna porady: Co można zrobić, jeśli egzekucja jest bezskuteczna?

Częstym problem w windykacji roszczeń jest niemożność ściągnięcia przez komornika kwot objętych nakazem zapłaty czy wyrokiem sądu. Nierzadko, pomimo korzystnego dla wierzyciela przebiegu postępowania sądowego, egzekucja jest bezskuteczna. Stosunkowo często następuje to w przypadkach, w których na pierwszy rzut oka dłużnik dysponuje majątkiem, który pozwalałby na ściągnięcie spornych kwot.

Bezskuteczna egzekucja co robić

W obrocie gospodarczym stosowanie odroczonych terminów płatności jest bardzo częste. Wierzyciele często spotykają się z sytuacją, w której zmuszeni są do skierowania postępowania na drogę sądową, ze względu na unikanie płatności przez dłużników. Postępowanie sądowe oraz egzekucja generują koszty, a bezskuteczna egzekucja zniechęca do dochodzenia swoich należności w kolejnych sprawach. Tymczasem w procesie windykacji roszczeń właściwy nadzór nad postępowaniem egzekucyjnym jest kluczem do sukcesu. Nie można bowiem zakładać, że czynności, które podejmuje komornik zawsze doprowadzą do wykrycia majątku dłużnika.

Co robić w przypadku bezskutecznej egzekucji

Istnieje całych szereg działań, które mogą zdyscyplinować dłużnika tudzież zniechęcić go do utrzymywania stanu bezskutecznej egzekucji.

  • Czy istnieją podstawy do stwierdzenia, że dłużnik celowo ukrywa swój majątek w celu uniemożliwienia egzekucji czy na też na wypadek niewypłacalności? Jeśli tak, to rozważyć można np. ścieżkę karną, tj. zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 300 kodeksu karnego.
  • Czy skoro dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań, nie należy złożyć wniosku o jego upadłość – pamiętać należy, że wniosek o ogłoszenie upadłości może być złożony przez wierzycieli. Dodatkową zaletą tego wniosku, zwłaszcza, jeśli tak naprawdę dłużnik posiada majątek, jest fakt, iż może on podjąć działania prowadzące do braku procedowania wniosku o ogłoszenie upadłości.
  • Warto pamiętać, o złożeniu wniosku o wyjawienie majątku dłużnika. Może okazać się, że ujawniony może zostać majątek, który nie został wykryty w toku zwyczajnych czynności komornika.
  • W wielu przypadkach, jeśli dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań, a nadto być może w inny sposób nie zachowuje zasad obrotu gospodarczego, rozważyć można złożenie wniosku o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Jeśli dłużnik jest udziałowcem w spółce, warto wiedzieć, że istnieje możliwość zajęcia jego udziałów w spółce z o.o. W ten sposób, można utrudnić prowadzenie działalności dłużnikowi i ukrycie majątku.

Kancelaria windykacja dla przedsiębiorców

Wymienione wyżej działania stanowią tylko przykładowe rozwiązania, które pozwalają zwiększyć skuteczność działań egzekucyjnych. Warto pamiętać bowiem, że w interesie wierzyciela jest przede wszystkim odzyskać należne mu pieniądze. Co za tym idzie, nawet najlepiej poprowadzone postępowanie sądowe, bez odpowiedniej inicjatywy w toku postępowania egzekucyjnego może doprowadzić do braku osiągnięcia celów postępowania.

Nasza kancelaria zapewnia najwyższą staranność w toku prowadzonej windykacji i egzekucji roszczeń.

Zapraszamy do kontaktu w celu poznania wariantów współpracy.

Autor porady:
Data utworzenia:
30.03.2025

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.