SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – jakie mam prawa jako poszkodowany. Każdy kto jest posiadaczem samochodu osobowego, zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Gdy zdarzy się szkoda w związku z ruchem pojazdu, do którego zaliczamy również oprócz tradycyjnie rozumianego „ruchu pojazdu” – szkodę wyrządzoną w związku z wsiadaniem lub wysiadaniem z pojazdu mechanicznego, bezpośrednim załadowaniem lub rozładowaniem pojazdu mechanicznego oraz zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego. Tak więc pamiętać należy, że ruch pojazdu w przypadku tego ubezpieczenia to nie tylko typowa kolizja pojazdów poruszających się po drodze.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej ubezpieczenia OC obejmuje następujące szkody:

-szkody na osobie, która obejmuje następujące świadczenia:

  1. a) odszkodowanie, które obejmuje wszelkie koszty wynikłe z powodu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia,
  2. b) rentę, która jest należna poszkodowanemu jeżeli częściowo lub całkowicie utracił zdolność do pracy zarobkowej albo zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość,
  3. c) zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,

– szkody na mieniu – odszkodowanie za wszelkiego rodzaju utratę, uszkodzenie lub zniszczenie mienia, które było objęte ochroną ubezpieczeniową w chwili wystąpienia szkody.

Należy pamiętać, zgodnie z art. 4421 §1 Kodeksu Cywilnego – roszczenie o odszkodowanie przedawnia się z upływem 3 lat od dnia dowiedzenia się o szkodzie i sprawcy tej szkody, lecz nie później niż 10 lat od dnia zdarzenia, które spowodowało szkodę.

Pamiętać też należy, że jeżeli ubezpieczyciel po przeprowadzeniu swojego postępowania tzw. likwidacyjnego wypłaci w naszej ocenie za niskie odszkodowanie, to warto dobrze zastanowić się czy nie starać o wypłacenie wyższej kwoty np. na drodze sądowej, gdyż z praktyki wiadomo, że często można w ten sposób uzyskać znacznie wyższe odszkodowanie niż wypłacił nam ubezpieczyciel.

Autor porady:
Data utworzenia:
01.09.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.