SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Potencjalne rodzaje działalności przy planowaniu inwestycji budowlanej

Potencjalne rodzaje działalności przy planowaniu inwestycji budowlanej
  1. Jednoosobowa działalność gospodarcza**

Plusy:

  • Prostota i niskie koszty – łatwość rejestracji (w CEIDG) i prowadzenia, minimalne formalności.
  • Elastyczność – łatwość w dostosowaniu działalności, szybkie podejmowanie decyzji.

Minusy:

  • Odpowiedzialność osobista – właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania firmy swoim majątkiem osobistym.
  • Brak podziału ryzyka – w przypadku większych projektów ryzyko związane z kredytami, zobowiązaniami podatkowymi, ewentualnymi roszczeniami klientów czy kontrahentów spoczywa na jednej osobie.

Zatem, jest to dobra opcja, jeśli planujecie Państwo budować jeden lub dwa domy rocznie, a sprzedaż nieruchomości będzie sporadyczna. W takim przypadku, jeśli transakcje są „niskoskalowe”, możecie rozliczać się na zasadach ogólnych lub ryczałtem.

2. Spółka cywilna

Spółka cywilna jest formą współpracy między dwoma lub więcej osobami fizycznymi. Wspólnicy prowadzą działalność na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Plusy:

  • Prosta struktura – nie wymaga złożonych formalności, spółka jest stosunkowo łatwa do założenia.
  • Możliwość dzielenia się zyskami i stratami – można elastycznie ustalać zasady podziału dochodów i odpowiedzialności.
  • Proste opodatkowanie – zyski spółki są opodatkowane na poziomie wspólników, więc nie ma podwójnego opodatkowania (jak w przypadku spółek kapitałowych).

Minusy:**

  • Odpowiedzialność solidarna – wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem (czyli także osobistym).
  • Trudności w pozyskiwaniu finansowania – banki mogą mniej chętnie udzielać kredytów spółkom cywilnym niż spółkom z o.o.
  • Brak oddzielności prawnej – spółka cywilna nie jest osobą prawną, co oznacza, że jej majątek nie jest oddzielony od majątku wspólników.

Zatem, jeśli planujecie Państwo budować kilka domów w roku i współpracować jako zespół, spółka cywilna może być rozsądną opcją. Łączy elastyczność jednoosobowej działalności z możliwością podziału pracy i odpowiedzialności. Warto jednak pamiętać, że wspólnicy odpowiadają za długi spółki całym swoim majątkiem, co może stanowić ryzyko.

3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)

Spółka z o.o. jest odrębną osobą prawną, co oznacza, że jej właściciele (udziałowcy) nie odpowiadają za jej długi osobiście, a jedynie do wysokości wniesionych wkładów.

Plusy:**

  • Odpowiedzialność ograniczona do wysokości wniesionych wkładów – wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki swoim majątkiem osobistym.
  • Łatwiejszy dostęp do finansowania – banki chętniej udzielają kredytów spółkom z o.o. niż osobom fizycznym lub spółkom cywilnym.
  • Możliwość optymalizacji podatkowej – spółka z o.o. może korzystać z korzystniejszych zasad opodatkowania (np. możliwość optymalizacji poprzez wynagrodzenie właścicieli, zmiany w strukturze właścicielskiej).

Minusy:**

  • Większe koszty administracyjne – konieczność prowadzenia pełnej księgowości, sprawozdań finansowych, wyższe opłaty związane z rejestracją i utrzymaniem spółki.
  • Podwójne opodatkowanie – dochody spółki są opodatkowane podatkiem dochodowym (CIT), a następnie dochody wypłacone wspólnikom w formie dywidendy są również opodatkowane (PIT).

Zatem, spółka z o.o. to opcja, jeśli planujecie Państwo prowadzić dużą i długoterminową działalność, z większą liczbą domów na sprzedaż i potrzebą zabezpieczenia ryzyka. Będzie to również dobra opcja, jeśli chcecie Państwo pozyskiwać finansowanie zewnętrzne i ograniczyć odpowiedzialność do wysokości wniesionych wkładów.

4. Spółka jawna

Spółka jawna to inna forma spółki, gdzie wspólnicy prowadzą działalność razem, ale odpowiadają za długi spółki całym swoim majątkiem. Jest bardziej elastyczna niż spółka z o.o., ale mniej ochronna.

Plusy:**

  • Elastyczność – podobnie jak w spółce cywilnej, wspólnicy mają dużą swobodę w zakresie ustalania zasad działania.
  • Prostota w porównaniu do spółki z o.o. – łatwiejsza do założenia niż spółka z o.o.

Minusy:**

  • Odpowiedzialność osobista – podobnie jak w spółce cywilnej, wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.
  • Brak ograniczenia odpowiedzialności – w odróżnieniu od spółki z o.o., wspólnicy nie mają ochrony majątku osobistego.

Spółka jawna może być odpowiednia, jeśli zależy Państwu na prostocie i elastyczności, ale również będziecie gotowi na pełną odpowiedzialność osobistą za długi spółki.

Podsumowanie – którą formę wybrać?

  • Jeśli macie Państwo małą skalę działalności i np. budujecie Państwo kilka domów na sprzedaż w ciągu roku, a nie planujecie dużych kredytów ani rozwoju na dużą skalę, możecie rozważyć jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub spółkę jawną.
  • Jeśli planujecie Państwo dużą skalę działalności z licznymi projektami, pozyskiwanie finansowania zewnętrznego oraz minimalizowanie odpowiedzialności osobistej, optymalnym rozwiązaniem będzie spółka z o.o.
Autor porady:
Data utworzenia:
09.11.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.