
Jaki tryb jest właściwy do połączenia działek powstałych mocą decyzji administracyjnej?
Jeśli co najmniej dwie sąsiadujące ze sobą działki gruntu stanowią własność tych samych osób, a te zechcą połączyć je w ten sposób, że utworzą one jedną działkę pod nowym numerem ewidencyjnym mamy do czynienia z połączeniem działek. Co do zasady połączenie jest dokonywane na podstawie § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków w zw. z art. 7d pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku – prawo geodezyjne i kartograficzne. Jeśli jednak działki powstały mocą jednej decyzji administracyjnej, organ może odmówić połączenia w tym trybie z powołaniem na § 9 ust. 2 rozporządzenia oraz art. 16 § 1 k.p.a. Starostowie, jako organy prowadzące ewidencję, coraz częściej odmawiają wprowadzenia zmian w ewidencji, polegających na połączeniu działek, które wcześniej tworzyły jedną działkę ewidencyjną.
Co w takiej sytuacji?
Wydaje się, że najwłaściwszym rozwiązaniem jest dokonanie połączenia działek w procedurze podziałowej poprzez zastosowanie przepisów art. 93 i n. ustawy o gospodarce nieruchomościami do usunięcia granicy między działkami.
O tym dlaczego akurat taki tok postępowania jest prawidłowy i dlaczego należy wystrzegać się stosowania art. 154-155 k.p.a. przeczytacie Państwo w całym moim wpisie opublikowanym na stronie Kancelarii Radcy Prawnego Marty Tadrowskiej-Brzoszczyk:
!!!
Procedury połączenia działek nie można mylić ze scalaniem nieruchomości.
—
Adam Brzoszczyk
radca prawny
www.brzoszczyk.com