Służebność przesyłu funkcjonuje w polskim prawie od 2008 r. i jest ograniczonym prawem rzeczowym, które reguluje kwestię korzystania z urządzeń służących przedsiębiorcom do przesyłu – w szczególności – energii, gazu, wody.
Właściciel nieruchomości, na której znajdują się takie urządzenia może żądać zawarcia umowy z właścicielem urządzeń przesyłowych, w której ustala się zasady użytkowania urządzeń, czas trwania służebności a przede wszystkim określa się wynagrodzenie dla właściciela gruntu za takie korzystanie.
Jeżeli stronom nie uda się porozumieć i zakończyć sprawy polubownie, konieczne jest skierowanie sprawy do sądu o ustanowienie służebności przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości.
Nie należy zwlekać z podjęciem działań prawnych zmierzających do ustalenia zasad korzystania z nieruchomości, ponieważ przedsiębiorca przesyłowy – po spełnieniu kilku ustawowych warunków – ma możliwość nabycia gruntu z urządzeniami przesyłowymi na własność na podstawie instytucji zasiedzenia.
r. pr. Katarzyna Płowens
tel. + 48 604696245